Měnící se industriální Brno – Vlněna, Křenova

Vyrazili jsme společně s Davidem se podívat do jižní části města. Místa, které byly spojeny s obrovským rozmachem tehdejšího průmyslového Brna.

Prostředí, které se postupně změnilo z místa, kde tepal průmysl po chátrající opuštěnou čtvrť až po nově vznikající byznys centra, které pomalu nahrazují historii těchto míst a budují novou etapu města.

Historie míst, kde stály továrny, které v dobách minulých vedly průmyslnické rodiny Stiassnich, Neumarkové a další, pomalu mizí. Génius loci umírá a místo toho vzniká nové Brno, nová byznysová čtvrť, která ve finále zaujme až 120 000 metrů čtverečních.Jako jedna z prvních budov, která u průmyslové zóny vyrostla byla 49 metrová kancelářská budova Dorn Brno. Budova za kterou stojí brněnské architektonické studio RAW s více než dvacetiletou tradicí.


Navazující Mlýnská ulice je pozoruhodné místo plné kontrastů, zvlášť během letních měsíců zde můžete potkávat skupinky lidí bez domova.

A přitom pozorujete, jak se mezi těmito ztracenými dušemi prochází mladí IT specialisté, manažeři a kreativci z místních kancelářských komplexů, které zde za posledních dobu vyrostly.


Jakmile jsme vstoupili do oblasti Brno-jih, tak to byla to zvláštní kombinace oné průmyslové oblasti, nového byznysového světa a staveništěm všude kolem nás.Mezi staveništi a byznys centry jsme objevili budovu Domeq, která je unikátní kombinace hotelových služeb a moderního bydlení. Jedná se o bydlení zaměřené pro studenty a stážisty převážně ze zahraničí.Naše poslední kroky vedly přes business park Ponávka po blízko nacházející se městské jatka, která ještě do první poloviny 20. století sloužila k svému původnímu účelu.

S rozmachem moderního města však nebylo žádoucí, aby jedna z městských dominant byla zrovna budova masného průmyslu, dnes je kulturní památkou.

Za fotky děkuji Davidovi Arnerovi, jeho tvorbu můžete sledovat na instagram profilu https://www.instagram.com/travelarny/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *