Frida Kahlo – utrpení přenesené na plátno, pět střípků

Frida patří mezi největší světového malířky dvacátého století, původem z Mexika s geny židovky, Španělky, Mexičanky i Indiánky.

Její tvorba je unikátní kombinace symbolismu, surrealismu s tradiční malbou mexického původu.

Obrazy plné pestrých barev a přitom i utrpení.

Přečtěte si pět zajímavostí o této krásné slavné malířce o které byl natočený i celovečerní film pojmenovaný Frida, který byl následně oceněn dvěma Oscary.

 

1) Původně chtěla být lékařka

Původní přání Fridy bylo stát se lékařkou, to vše změnila nehoda autobusu, která jí následně na víc než rok uvěznila na lůžku, kde se začala věnovat výtvarné činnosti. To bylo období, kdy Frida poprvé ve větším rozvinula svůj umělecký talent.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Frida Kahlo (@fridakahlo),

2) Jako studentka potkala svého budoucí manžela mexického malíře Diega Rivery

Frida chodila do Národní přípravné školy, což v její době bylo považováno za nejlepší školu v Mexiku.

Dokonce ministr školství najal dva světoznámé malíře Josého Clementa Orozca a právě Diega Riveru, aby vyzdobili zdi školy mexickou historií.

Frida se svými přáteli excentrickému Diegovi dělali často naschváli, paradoxně se o pár let stali přáteli a následně se i spolu oženili.

View this post on Instagram

 

A post shared by Frida Kahlo (@fridakahlo) on

 

3) Fyzická bolest ji provázela od dětství, amputovali ji nohu

Od autonehody prošla dalšími desítkami operacemi, které ji měli pomoct od chronické fyzické bolesti. Několikrát byla těhotná, bohužel každý pokus skončil nešťastně. Ve svém posledním roku života ji museli amputovat pravou nohu pod kolenem kvůli infekci.

Ústřední motiv Fridy byly autoportréty, kde zaznamenávala svůj vnitřní stav a vyrovnávala se tak s chronickou bolestí, samotou, úzkostí.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Frida Kahlo (@fridakahlo) on

4) Jednu dobu byla milenka komunistického revolucionáře Lev Davidovič Trockij

Vyrůstala v době, kdy byl komunismus na vzestupu a Frida k myšlenkám levicového hnutí měla vždy velmi blízko. Její manžel Diego Rivera byl dokonce s jedním z hlavních představitelů muralismu (levicové malířské hnutí v Mexiku).

Roku 1937 hostili slavného revolucionáře, který stál společně s Leninem v čele ruské říjnové revoluce v roce 1917. Po Leninově smrti byl vyhoštěn ze země a nakonec se usadil v zmíněném Mexiku, kde se ho právě Diego a Frida ujali.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Frida Kahlo (@fridakahlo) on

5) Svoji první výstavu v rodném Mexiku měla až po 20 letech tvorby, přinesli ji tam na nemocničním nosítkách

Fridu kvůli špatnému zdravotnímu stavu nechtěli pustit na její první velkou mexickou vernisáž, ale ona si ji nechtěla nechat ujít.

Na výstavu přijela sanitka společně s Fridou, přinesli ji na nemocničním nosítkách. Celou noc potom v dobré náladě klábosila, zpívala a bavila hosty.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Frida Kahlo (@fridakahlo) on

;

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *